Kontakt
Samorządowe Przedszkole w Lubniu

Logopeda radzi

 

             W naszej placówce realizowany jest projekt  „Profilaktyka logopedyczna w przedszkolu”. W każdej z grup raz  w  tygodniu odbywają się zajęcia, mające na celu zapobieganie oraz  wczesne wykrywanie ewentualnych trudności w rozwoju mowy u dzieci, a także wspieranie ich w nabywaniu kompetencji językowych. W czasie zajęć przedszkolaki poprawiają sprawność motoryczną aparatu mowy, ćwiczą właściwy tor oddechowy, biorą udział w  różnorodnych zabawach rozwijających świadomość fonologiczną, słownictwo i płynność wypowiedzi.

 

 

 

Jak wspomagać rozwój mowy?

Słaba sprawność narządów artykulacyjnych może spowalniać naturalny proces nabywania mowy przez dziecko, a nawet może być przyczyną wad wymowy. Narządy artykulacyjne takie jak: wargi, język, policzki, żuchwa, podniebienie twarde i miękkie oraz struny głosowe odgrywają kluczową rolę w  procesie wytwarzania dźwięków mowy. Zatem, dzieci muszą dysponować sprawnym pod względem ruchowym aparatem mowy oraz perfekcyjną kontrolą nad tymi narządami, by prawidłowo mówić.

Świadomy rodzic nie będzie biernie czekać i tylko obserwować jak mówi jego dziecko, ale podejmie różnorodne działania, by wesprzeć swoją pociechę w  procesie nabywania mowy. Rodzic nie musi dysponować specjalistyczna wiedzą, by mieć wpływ na kształtowanie mowy dziecka. Pamiętajmy, że narządy mowy trenujemy poprzez prawidłowe gryzienie, żucie i połykanie pokarmów. Dziecko w ramach „treningu” powinno codziennie zjadać coś twardego typu marchewka, jabłko, kalarepka. Ważna jest także umiejętność picia przez słomkę, dmuchanie gorącej zupy, czy chuchanie na zmarznięte ręce. By nasze dziecko ładnie mówiło już od najmłodszych lat (2-3 rok życia) wykorzystujemy naturalne okazje, w których możemy gimnastykować aparat mowy. Pozwólmy dziecku wylizać talerz, by wzmocnić środkową część języka. Nauczmy lizania lodów, czy lizaków w kierunku od dołu ku górze rozpłaszczonym czubkiem języka by go pionizować. „Przesyłajmy” sobie buziaki z mocno wyciągniętymi do przodu wargami. Dmuchajmy świeczki nie tylko na torcie urodzinowym. Puszczajmy bański mydlane. Płuczmy buzię i gardło wodą. Wykorzystujmy wieczorną toaletę do ćwiczeń logopedycznych. Przy myciu zębów możemy miękką szczoteczką „wyciągać” język od spodu ku górze; wypychać językiem policzki, wciągać je lub nadymać. Możemy przeliczać zęby dotykając czubkiem języka każdego z nich na górze i na dole. „Malujmy” językiem zęby po zewnętrznej stronie, na górze i na dole, a także stukajmy w podniebienie twarde, szukajmy na nim wałka dziąsłowego i zaglądajmy językiem do gardła.

Ponadto dbając o rozwój mowy naszej pociechy pamiętajmy o tym, by często z  nią rozmawiać na różne tematy, mówiąc poprawnie pod względem artykulacyjnym i bez zdrobnień. Czytajmy książeczki dostosowane do wieku dziecka, by rozbudzać wyobraźnię, ćwiczyć koncentrację uwagi oraz percepcję słuchową i wzrokową. Miejmy na uwadze to, że opowiadając proste historie, uczymy rozumienia narracji, a śpiewając dziecku i z dzieckiem rozwijamy umiejętność rytmicznego i płynnego wypowiadania słów w zmiennym tempie. Bawmy się słowem: naśladując dźwięki otoczenia, zadając i rozwiązując zagadki, tworząc: rodziny wyrazów, skojarzeniowe ciągi słów, przeciwstawne pary (ciepły -zimny) itp.

Troska o przyjazne językowo środowisko, przyniesie każdemu dziecku wsparcie, ale musi to być proces długotrwały, który wymaga miłości, zaangażowania i  cierpliwości, a czasem pomocy specjalisty. Dziecko, by osiągnąć sukcesy edukacyjne w szkole powinno dysponować odpowiednim zasobem kompetencji językowych (poprawności gramatyczna, fleksyjna, składniowa oraz bogaty zasób słownictwa adekwatny do wieku). Ponadto ważne jest by umiało stawiać pytania, nawiązywać i podtrzymywać dialog oraz dysponowało ogólną wiedzą o otaczającym go świecie.

 

A teraz kilka ćwiczeń logopedycznych czyli ''gimnastyka buzi i języka":)